|
Produkter | 2005-05-17
En digital videokamera, också kallad DV-kamera, fungerar ungefär som en vanlig videokamera. Den spelar in på band, fast istället för en analog signal lagras en digital sådan. Detta gör att det är mycket enklare att redigera videofilerna.
För att redigera filmer från en digital videokamera används ett redigeringsprogram i stil med Adobe Premiere (finns en billig Elements-version för hemanvänare) eller Pinnacle Studio. Det finns givetvis ett flertal andra alternativ.
Man ansluter sin videokamera via Firewire till datorn och sedan använder man en Capture-funktion i programvaran för att kopiera film från videokamerans band. Varje gång man tryckt Stop/Rec på kameran separerar man två klipp, så när man för över filmen kommer man få ett antal scener (videoklipp) som lagras i videoformat på datorn. Därefter är det bara att sortera klippen i rätt ordning, lägga på effekter med mera.
En digital videokamera gör det mycket enklare att ta bort skräpmaterial som annars ofta blir kvar när det gäller analoga. Istället för att spola bandet fram och tillbaka för att spela över dåliga klipp kan man strunta i detta och göra det här arbetet i datorn.
Filmen man klippt ihop kan lagras på CD- eller DVD-skivor för att spela upp på TV.
En hyfsad digital videokamera för hemanvändare kostar runt 7-9000 kronor (pris från maj 2005).
Redaktionens favoritartiklar:
» Bränna AVI-film till DVD-skiva » Köpa MP3-spelare: Saker att tänka på » Installera om Windows XP » Gör en slö dator snabbare » Så köper du rätt skrivare
|