|
Microsoft Office | 2005-10-05
Behöver du göra tabeller för att exempelvis presentera specifikationer på ett snyggt sätt, gör du det med funktionen Tabell/Infoga/Tabell. Skriv in hur många rader respektive kolumner din tabell ska vara på.
Du fyller i information i fälten genom att klicka i rutan du vill skriva i – markören kommer att visas som en textmarkör. Du kan också dra i kantlinjerna för att omforma tabellens celler, då visas markören som pilar.
Justera ramar och fyllning genom att högerklicka i tabellen och välj Kantlinjer och fyllning i popup-menyn. Vill du bara ändra vissa celler markerar du dessa genom att hålla nere vänster musknapp och dra över de cellerna du vill justera. Sedan högerklickar du och väljer i menyn.
För att se hur din tabell ser ut i utskrift, välj Arkiv/Förhandsgranska.
Redaktionens favoritartiklar:
» Bränna AVI-film till DVD-skiva » Köpa MP3-spelare: Saker att tänka på » Installera om Windows XP » Gör en slö dator snabbare » Så köper du rätt skrivare
|